AR

Značka preferující freestyle in-line brusle a SK8

Vítáme vás a přejeme příjemnou zábavu

Vznik skateboardingu

      Kdo se skateboardingem vlastně začal se přesně neví, ví se ale, že to bylo na začátku 60. let v Kalifornii. První jezdci jezdili na vlastnoručně vyrobených deskách bosí, jejich prkna byla dost úzká, něco kolem 10 cm a byla o hodně kratší než současné a neměli žádný tail ani nose (zadní a přední část). Jezdilo se hodně jednoduše, jako na koloběžce bez řidítek jenom sem a tam a zatáčelo se přenášením váhy.
      Podomní výroba však skončilo v roce 1965, kdy několik firem napadlo vyrábět boardy průmyslově. Vyráběné desky byly v té době ze dřeva a byly dost tlusté a těžké. Kolečka se vyráběly z tvrdé gumy. V téhle době začaly vznikat první triky jako například stoj na rukou, ale taky něco čemu se dnes říká indy nebo melon.
      Začátkem 70. let se to začalo zhoršovat a to kvůli nebezpečným pádům nebo střetům s chodcemi. Veřejnost proto skateboarding odsoudila jako nebezpečný sport, který by jejich děti neměli provozovat a tak ho zamezili zákonem. Avšak jezdit se nepřestalo, měli na tom zásluhu zejména malé skupiny riderů díky nim skateboarding nezanikl.
      Naopak v roce 1979 byla založena nová firma - Powell, která velmi chytře vytvořila první skate video s názvem "Future Primitive" s jediným cílem navrácením skateboardingu. Avšak hlavní věcí, pomocí které skateboarding opět veřejnost uznala, nebylo video, ale nové materiály, zejména plasty díky nimž se začaly vyrábět nové lepší a bezpečnější kolečka. Dále taky nové techniky výroby desek jako např. použití techniky výroby lyží. Další věcí která pomohla skateboardingu hlavně v očích veřejnosti byly ochranné pomůcky jako chrániče kolen a loktů nebo ochranné přilby. V letech 1980 až 1984 se skateboarding mohutně rozrůstal, byl však stále synonymem něčeho zakázaného, tomu také moc nepomohl vznik graffity a protože většina skaterů provozovalo obojí, byl skateboarding spojován právě s graffity a vandalstvím. V dnešní době však popularita stále roste a rozhodně už nepatří k něčemu out, zejména pak kvůli skatové módě která v dnešní době dost letí a to proto, že stylem dnešních lidí je pohoda a o té právě skateboarding je. Nejde o to jezdit jako blázen a naučit se co nejvíc triků abych se vytáhl nad ostatníma, ale jde o to jezdit prostě jenom pro pohodu a pro svůj dobrý pocit.


copyright-------- autor Adam