AR

Značka preferující freestyle in-line brusle a SK8

Vítáme vás a přejeme příjemnou zábavu

   Cásti skateboardu

      

Board

- prkno - nejlepší skateboardové desky se vyrábějí ze sedmi vrstev kanadského, nebo amerického javoru, jež se slepují v teple a pod tlakem ve velkém lisu. Zadní část desky přečnívá a je zahnutá nahoru (tail), přední část rovněž přečnívá (nose). I strany desky jsou zahnuty nahoru a povrch je konkávní, což umožňuje bezpečně stát na desce.

Griptape

- deska - je na vrchní straně polepena drsnou fólií (griptape), připomínající skelný papír, aby skater na desce nepodklouznul. Kromě toho bez griptape by prkno horko těžko dostal do vzduchu.

Truck

- náprava - se skládá z hangru (držáku osy), dvou silentbloků (tlumičů), kingpinu a baseplate. Baseplate (základna) je ta část, která je připevněna k desce. Kingpin je šroub, na kterém jsou nasazeny silentbloky a který drží celý truck pohromadě.
Hlavním pravidlem je: Čím je hanger k baseplate kolmější, tím se nápravy řídí lehčeji. Pro street je dobré, když se skejt dá lépe řídit. V U-rampě je zase vhodnější stabilní skejt.

Wheels

- kolečka - jsou nabízena v mnoha velikostech a v různých barvách. Zpravidla mívají průměr 40 mm. Jsou vyrobeny z polyuretanu, velmi pevné a pružné umělé hmoty. Uretan se pohybuje lehce a rychle na mnoha typech povrchu a může být zpracován tak, aby měl velkou trvanlivost.
Tvrdost koleček měří technici přístrojem nazývaným durometr a udává se ve škále od 1 do 100, měrnou jednotkou je Shore A. Tvrdost koleček se pohybuje v rozsahu 75A až 99A, převážná část má tvrdost kolem 98A. Velmi tvrdá kolečka jsou oblíbená pro jejich rychlost na hladkých typech povrchu, například na kovových a dřevěných rampách, a pro jejich rovnoměrný skluz. Bohužel se však extrémní tvrdosti nedá dosáhnout bez jisté ztráty pružnosti, jež je důležitá, pokud chcete jezdit na tvrdším povrchu. Většina skaterů si vybírá tvrdost mezi 95A a 98A pro jízdu po ulicích a poněkud tvrdší pro rampu. Velmi měkká klečka se používají k závodům na silnici a k ježdění na nerovných terénech. Jejich tvrdost se všeobecně pohybuje mezi 78A a 85A.

Bearings - kuličková ložiska - všechna kolečka skateboardu používají standardní pár ložisek, který je známý jako typ 608. Olej se nepoužívá. Ložisko se čistí občas prachovkou, otře se hadrem. Ale mazat olejem, tím se nic nezíská. Jen šmír v ložisku.


V zásadě je skateboard jednoduchým sportovním nářadím, které ani moc péče nepotřebuje. Je jen potřeba čas od času utáhnout šrouby, které připevňují nápravy k desce.
copyright-------- autor Adam